برای تماس فقط کلیک کنید |تلفن : 1869خرید آنلاین بلیط

جشن کریسمس در ارمنستان

 

 

 

کریسمس


کریسمس زمانی است که “جعبه ای از معجزات” باز می شود به همه  عشق، محبت و تحقق رویاهایشان را هدیه می دهد روح ما با احساس گرمی پر می شود و ایمان و باور ما قوی تر و خلق و خوی ما پر از شادی می شود.. روح ما با احساس گرامی، باور قوی و خلق و خوی شاد پر شده است. و امروز، در این شب جشن همه مسیحیان با فرزندان خود و حتی نوزادان کوچک خود  در آغوش خود را همراه با همه کسانی که در انتظار نجات دهنده بزرگ (مسیح ) می باشند با عجله همراه با هدایایی که در دست دارند برای دیدن عیسی (نوزاد تازه متولد شده ) و مغ دانا که آمده است تا هدایای آنان را به عیسی تحویل دهد ، می روند . این جشن شاد در شب با یک اجرای سنتی توسط مردم در ایچمیازین که مکان مقدسی برای تمامی مسیحیان می باشد ادامه پیدا می کند. امروزه در تمام جهان مسیحیت این جشن نمادی از بیت اللحم که در آنجا چوپانی دانا و فروتن مسیح نوزاد را که در گهواره ای از نی خوابیده است را پرستش می کند می باشد.که نمایانگر تولد عیسی میسح و تجلی ظهور ایشان می باشد.

کریسمس

در سنت مسیحی، ستاره بیت لحم،ستاره کریسمس نیز نامیده می شود ستاره کریسمس، تولد عیسی مسیح را به مغ  نشان داد و بعد آنها را  بیت اللحم  هدایت کرد. این ستاره در داستان تولد مسیح در انجیل متی وجود دارد که مغ از آن الهام گرفته و به اورشلیم سفر می کند.
کلیسای حواریون ارمنی جشن تولد عیسی مسیح مسیح و غسل تعمید ایشان را در ۶ ژانویه  طی  مراسم بسیار باشکوهی جشن می گیرند.. اما در سراسر جهان کریسمس در روز های مختلفی جشن گرفته می شود که این تفاوت به دلیل تفاوتی است که در تقویم جولیان و تقویم گریگوریان میلادی وجود دارد. کلیسای کاتولیک با توجه به تقویم گریگوریان  میلادی جشن کریسمس را در ۲۵ دسامبر هر سال برگزار می کند در حالیکه کلیسای ارتودکس آنرا در روز ۷ ژآنویه با توجه به تقویم جولیان میلادی برگزار می کند. جالب است بدانید که تا قرن چهارم میلادی مسیحیان سراسر جهان کریسمس را در روز ۶ ژآنویه جشن می گرفتند اما حتی پس از تصویب دین مسیحیت در  بسیاری از کشورها، به ویژه رومیان به پرستش خوشید در روز ۲۵ دسامبر ادامه دادند در نتیجه برای جلوگیری از بت پرستی کلیسای روم تاریخ رسمی تولد عیسی مسیح را ۲۵ دسامبر اعلام کرد.

??????

به مرور زمان ۲۵ دسامبر در کل شرق به عنوان روز کریسمس باقی ماند و روز ۶ ژانویه به عنوان روز تجلی مسیح و غسل تعمید باقی مانده است.
برای گردامیداشت سنت های کهن کلیسای ارامنه وابسته به پاپ جشن کریسمس را در هر دو اتفاق را در ۶ ژانویه جشن می گیرند.کلیسای ارتدکس نیز مراسم مذهبی کریسمس را در عصر ۶ ژانویه انجام داده و ادامه جشن در ۷ ژانویه انجام میشود

در ارمنستان یک هفته قبل از ۷ ژانویه دوره امانت می باشد که مراسم ژآنویه در طول این دوره انجام می شود مردم در روز ۵ ژانویه با مناجات نامه از خانه ها خارج شده به سمت کلیسا می روند و پس از دعا چراغی از کلیسا به خانه های خود می برند تا به عنوان نشانه ی از نور و برکت الهی سر شام شب ژانویه این چراغ را روشن کنند.

غذاهای سنتی کریسمس ماهی به عنوان نماد مسیحیت و برنج وا کشمش؛ برنج نماد تمام انسان ها و کشمش آنهایی که که توسط خدا انتخاب شده اند می باشد.

 

??????
صبح روز بعد، در تاریخ ۶ ژانویه مردم در کلیسا حضور پیدا می کنند و پس از شرکت در مراسم مناجات در مراسم آب پاشی (آب مقدس ) که نمادی از غسل تعمید مسیح در رود اردن می باشد شرکت می کنند. آب معجزه آسا که به برکت صلیب مقدس و اسپری تطهیر کننده مقدس شده است بین مردم توزیع شده است. شده است. جشن و آداب و رسوم از کشوری به کشور دیگر متفاوت است اما تعطیلات به عنوان  علاقه مشترک در دنیای مسیحیت باقی مانده است. کریسمس یکی از بزرگترین تعطیلات مذهبی است که در فضای گرم و دوستانه جشن گرفته می شود زمانی که همه شاد هستند و با عجله در صدد تبریک گفتن به هم با کلمات زیر می باشند:

 

“تولد و رسالت مسیح بر شما و ما بشارت باد.”

??????

در صورت رضایت ما از طریق لینک های زیر به دوستان خود معرفی کنید
لطفا کمی صبر کنید ...

تورهای لحظه آخری و مطالب مرتبط

نظرات

دیدگاه خود را به ما بگویید.

نام:
ایمیل:
وب سایت:
پیام:

راهنمای سفر

تور ترکیه

اشتراک گذاری