برای تماس فقط کلیک کنید |تلفن : 1869خرید آنلاین بلیط

ورود مستر کارت به ایران

فعلا تنها امکان استفاده دارندگان این کارت‌ها در ایران میسر خواهد شد.
در پی مذاکرت غیر آشکار مرکز تجارت الکترونیک کشور با شرکت زیپ‌کارت انگلستان، ویزا و مسترکارت وارد شبکه بانکی ایران خواهد شد.

به گزارش بانکی دات آی آر به نقل از «فردا»، سرویس بانک و بیمه الکترونیکی- شتاب با اتصال به زیپ‌کارت انگلستان امکان سرویس‌دهی کارت‌های ویزا و مستر را بالاخره برای دارندگان این کارت روی شبکه بانکی ایران فراهم کرد.

این اتفاق به دنبال مذاکرات بی ‌سر و صدای بانک مرکزی با زیپ‌کارت انگلستان صورت گرفته است.

ایران برای اتصال سوئیچ شتاب به زیپ‌کارت انگلیس قراردادی را امضا کرده و تست‌های فنی این کار هم انجام شده است. به موجب برقراری این ارتباط و به واسطه سوئیچی که شرکت سرویس‌دهنده زیپ‌کارت ارایه می‌دهد، دارندگان ویزاکارت و مسترکارت در ایران می‌توانند از طریق این سیستم از سرویس‌های این کارت‌های اعتباری بین‌المللی استفاده کنند.

 

 

از آنجا که تمام مراحل فنی اتصال سوئیچ ملی ایران و انگلستان به اتمام رسیده، خبر اعلام رسمی استفاده از سرویس‌های ویزاکارت و مسترکارت در ایران طی روزهای آینده دور از انتظار نیست و دارندگان این کارت‌ها به زودی می‌توانند از سرویس این کارت‌های اعتباری در داخل کشور استفاده کنند.

بنابر مذاکرات صورت گرفته، فعلا امکان صدور این کارت‌ها بوسیله بانک‌های ایرانی وجود ندارد؛ ولی امکان استفاده دارندگان این کارت‌ها در ایران میسر خواهد شد.

پس از انقلاب اسلامی در سال ۵۷ و اعمال تحریم‌ها بویژه پس از دفاع مقدس، استفاده از این کارت‌های اعتباری بدلیل پشتیبانی دو شرکت آمریکایی از آنان امکان‌پذیر نبود.

گرچه در اوایل دهه ۷۰، بانک ملی ایران به مدت کوتاهی کارت‌خوان‌های ویزا و مسترکارت را نصب کرد که بدلیل تشدید تحریم‌ها، بلااستفاده ماند.

به نوشته عصر ارتباط، مذاکرات اخیر بانک مرکزی در حالی صورت گرفته است که آبان ماه سال گذشته، اخباری مبنی بر مذاکرات بانک ملی ایران برای دریافت امتیاز کارت‌های اعتباری بین‌المللی ویزا و مستر منتشر شد که بعدها از سوی بانک ملی به شدت تکذیب شد.

کارت‌های مستر و ویزا، کارت‌های اعتباری بین‌المللی هستند که با بیش از ۱۴۰ شعبه نمایندگی و ۳ میلیون کارت‌خوان در سرتاسر جهان، رتبه اول مبادلات مالی را در کشورها و معاملات اینترنتی از آن خود کرده است.

کارمزدهای ناچیز، دریافت صورت‌حساب روزانه و رایگان، نقد کردن وجوه از دستگاه‌های خودپرداز، امکان خرید از تمامی فروشگاه‌های اینترنتی همچون ebay و آمازون و تبادل مالی با شرکت‌های بین‌المللی از ویژگی‌های کارت‌های ویزا و مستر به شمار می‌رود.

حساب مسترکارت و ویزاکارت یک حساب ۱۶ رقمی متصل به حساب بانک صادرکننده است. این کارت‌های اعتباری متعلق به دو شرکت بین‌المللی معتبرند که بانک‌های بزرگ دنیا سهامدارشان هستند. شرکت سهامی عام ویزا (Visa INC) که شرکتی در کالیفرنیا است و شرکت بین‌المللی مسترکارت (Master card worldwide) که در نیویورک فعالیت می‌کند. بانک‌ها و موسسات معتبر بین‌المللی در سراسر جهان امکان دریافت مجوز صدور این نوع کارت‌ها را دارند.

این روزها بانک مرکزی و شرکت خدمات انفورماتیک تمام تلاش خود را برای اتصال شتاب به سوئیچ‌های بین‌المللی به کار بسته، اگرچه موانعی هم در این مسیر وجود دارد. به عنوان مثال مدت‌ها است که شتاب به سوئیچ بحرین و قطر متصل شده و با وجود آنکه مشکلی به لحاظ فنی برای اتصال شتاب با دوبی، کویت و عربستان وجود ندارد، مسایل بین دو کشور در این میان بیش از هر مورد دیگری سنگ‌اندازی می‌کند. با این وجود، شتاب در حال اتصال به سوئیچ چین است و تمام تست‌های فنی آن انجام شده و در مراحل پایانی کار قرار دارد. براساس تفاهم‌نامه‌ای که با چین به امضا رسیده، قرار است ابتدا ایران به مدت شش ماه کارت‌های چین را بپذیرد و بعد برنامه به سمتی پیش می‌رود که یا چین کارت‌های بانکی فعلی ما را خواهد پذیرفت یا آنکه کارت‌های تازه‌ای برای خوانش در سیستم‌ بانکی آن کشور صادر خواهد شد.

بانک مرکزی برای اتصال شتاب با سوئیچ ترکیه نیز با مسوولان این کشور هم مذاکراتی انجام داده و به شدت پیگیر برقراری این اتصال با کشورهای مختلف است؛ اگرچه هر یک از این کشورها مسایل خاص خود را دارند و ممکن است نتوان زمان مشخصی را برای عملیاتی شدن این طرح‌ها از زمان آغاز مذاکره تا عمل مشخص کر

در صورت رضایت ما از طریق لینک های زیر به دوستان خود معرفی کنید
لطفا کمی صبر کنید ...

تورهای لحظه آخری و مطالب مرتبط

نظرات

دیدگاه خود را به ما بگویید.

نام:
ایمیل:
وب سایت:
پیام:

راهنمای سفر

تور ترکیه

اشتراک گذاری