برای تماس فقط کلیک کنید |تلفن : 1869خرید آنلاین بلیط

اتصال بانکهای ایران به شبکه جهانی مالی

از اواخر یکشنبه شب اتصال بانک های ایرانی به برقرار شده است.

به گفته مدیرکل فناوری اطلاعات بانک مرکزی حدود ۲ تا ۳ روز تا حداکثر ۱ هفته طول می کشد تا بانک ها بتوانند با انجام فرایند لازم از این امکان استفاده کنند.

به گزارش خبرنگار ایسنا، همانطور که اخیرا رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرد که ۹ بانک ایرانی تا روز دوشنبه به (جامعه جهانی ارتباطات مالی بین بانکی) متصل می شوند، این اتصال از اواخر یکشنبه شب گذشته برقرار شده است. بر این اساس اکنون در کنار بانک مرکزی، بانک های تجارت، ملی، ملت، صنعت و معدن، پست بانک، سپه، توسعه صادرات و بانک رفاه به سوئیفت متصل شده اند.

گرچه اتصال سوئیفت برقرار شده و دیگر منانعی از این طریق وجود ندارد، ولی استفاده بانک ها از سوئیفت چند روزی زمانبر خواهد بود. آن طور که حکیمی (مدیرکل فن آوری اطلاعات بانک مرکزی) در این باره توضیح داده است، اتصال از سمت سوئیفت و از لحاظ بین المللی برقرار شده، اما با توجه به این که بانک ها باید نرم افزارهای داخلی را متصل کرده و آموزش کافی داشته باشند، بستگی به سرعت عمل آن ها حدود ۲ تا ۳ روز و حداکثر ۱ هفته طول می کشد تا بتوانند از طریق سوئیفت کارهای خود را انجام داده و پیام ارسال کنند.

وی با اشاره به این که بانک هایی که قبلا در لیست تحریم بوده و بر اساس برجام تحریم آن ها لغو شده به سوئیفت متصل شده اند افزود: این بانک ها در حدود ۴ سال گذشته اتصال شان به سوئیفت قطع بوده، ولی اکنون از نظر سوئیفت مشکلی وجود نداشته و گواهینامه های لازم را دریافت کردند.

ناصر حکیمی، همچنین در رابطه با این که چرا بلافاصله بعد از اجرایی شدن برجام بانک های ایرانی به سوئیفت متصل شدند، اظهار کرد: در حالت عادی برای اتصال به سوئیفت فرآیندی حدود ۲ تا ۳ ماهه لازم است به طوری که این شبکه در دوره های مختلف سیستم را قطع کرده و بانک های جدید را به آن اضافه می کند، اما برای اتصال بانک های ایرانی ۱ فاصله ۲ هفته ای ایجاد شد و این شبکه خارج از عرف خود، فرایند اضافه کردن بانک های ایرانی را انجام داد که حدود ۲ هفته ای طول کشید.

وی این را هم گفت که تا پیش از این برخی بانک ها گرچه به سوئیفت متصل نبودند، اما کارهای خود را به شیوه های دیگر و با هزینه های بالاتری انجام می دادند که از این پس هزینه مبادلات آن ها به طور قابل توجهی کاهش پیدا می کند.

این در حالی است که به دنبال اجرایی شدن برجام و لغو تحریم ها، نیز تحریم های خود علیه بانک های ایرانی را در ۲۷ دی ماه امسال (اولین روز بعد از اجرایی شدن برجام) پایان یافته اعلام کرده بود.

در صورت رضایت ما از طریق لینک های زیر به دوستان خود معرفی کنید
لطفا کمی صبر کنید ...

تورهای لحظه آخری و مطالب مرتبط

نظرات

یک دیدگاه نوشته شده است! می توانید دیدگاه خود را بنویسید

 • آموزش php گفت:

  سایت شما واقعا محشره.من هر روز به سایت سر میزنم و از مطالب جدیدش استفاده میکنم.به خاطر همین لازمه یه تشکر ویژه داشته باشم از این همه زحماتتون.

 • دیدگاه خود را به ما بگویید.

  نام:
  ایمیل:
  وب سایت:
  پیام:

  راهنمای سفر

  تور ترکیه

  اشتراک گذاری