برای تماس فقط کلیک کنید |تلفن : 1869خرید آنلاین بلیط

مسجد کبود استانبول

مسجدی که در شهر استانبول واقع شده و به معنای واقعی کلمه شگفت انگیز است. این مسجد که در منطقه سلطان احمد قرار دارد و در زمان امپراطوری عثمانی طی سالهای ۱۴۵۳ تا ۱۹۲۳ پایتخت این کشور بوده‌ است، یکی از زیباترین شاهکارهای معماری .اسلامی است که به علت وجود کاشی‌ هایی به رنگ آبی کبود در طراحی داخلی به «مسجد کبود» نیز شهرت دارد
این مسجد طی سال های ۱۶۰۹ تا ۱۶۱۹ به دستور سلطان احمد اول بنا شد و به همین دلیل پس از مرگ وی مسجد را مسجد سلطان احمد نامیدند. وی در همین مسجد دفن شده ‌است. ساختار اصلی مسجد تقریبا شبیه مکعب است که طول و عرض آن ۵۳ و ۵۱ است. جهت گیری مسجد به گونه ‌ای است که وقتی مسلمانان نماز به پا می‌کنند، رو به سمت مکه داشته باشند و «محراب» در روبرویشان قرار داشته باشد.
این مسجد در حدود ۲۶۰ پنجره دارد که تعداد ۲۰۰۰۰ قطعه درخشان در ساختارشان قرار دارد. رنگ این قطعات بیشتر به آبی کبود و سبز مایل هستند. یکی از زیبایی های منحصر بفرد این مسجد سقف آن می باشد. طراحی سقف این مسجد به وسیله نقاشی هایی جذاب و هم چنین خطاطی هایی صورت گرفته است. جالب است که بدانید با وجود استفاده از این رنگ تیره در این ساختار، ولی باز هم در طول روز فضای این مسجد به شدت نورانی است. این بنا در اصل جهت رقابت با ایاصوفیه که شاهکار معماری این شهر است آغاز به ساخت کرد. در نهایت نیر بسیاری بر این اعتقادند که این شاهکار توانست از پس .این کار بر بیاید
اما موردی که جالب است این می باشد که این مسجد حضور ۶ مناره را در کنار خود احساس می کند، این تعداد مناره فقط در کنار کعبه موجود است به همین علت این موضوع باعث رنجش بسیاری شد.
پس در نهایت سلطان احمد با هزینه خود مناری را به منار های مسجد الحرام افزود، هر مناره سه بالکن دارد و تا چندی قبل «مؤذن» می‌بایست پنج بار در روز از یک پله مارپیچ باریک عبور می‌کرد تا اذان بگوید. امروزه از یک سیستم بلندگو استفاده می ‌شود و صدای اذان که توسط مساجد همجوار نیز اکو می‌شود در اغلب مناطق قدیمی شهر به گوش می ‌رسد.

در صورت رضایت ما از طریق لینک های زیر به دوستان خود معرفی کنید
لطفا کمی صبر کنید ...

تورهای لحظه آخری و مطالب مرتبط

نظرات

دیدگاه خود را به ما بگویید.

نام:
ایمیل:
وب سایت:
پیام:

راهنمای سفر

تور ترکیه

اشتراک گذاری