Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/faradary/public_html/admin/wp-content/plugins/ztframe/lib/verify.php on line 337
درباره ی معبد حقیقت پاتایا بیشتر بدانید
برای تماس فقط کلیک کنید |تلفن : 1869خرید آنلاین بلیط

معبد پناهگاه حقیقت پاتایا

معرفی معبد پناهگاه حقیقت

پناهگاه حقیقت که با نام وانگ بوران نیز شناخته می شود، نام معبدی باشکوه در پاتایاست که پیروان مذهب هندو و بودایی این شهر، برای انجام اعمال دینی خود به آن می روند. ارتفاع این بنا به حدود ۱۰۵ متر می رسد و از نظر ظاهری نمادهای مذهبی متنوعی را در خود جای داده است. در زبان تایلندی به این معبد پراسات ساتچتم (Prasat Satchatham) گفته می شود که پراسات به معنای قصر و ساتچتم به معنای فلسفه است.

در بازدید از معبد پناهگاه حقیقت با ساختمانی مواجه می شوید که از چوب ساخته شده و قسمت های مختلفی دارد. هر یک از بخش های این معبد بی نظیر معنا و مفهوم خود را دارند؛ موضوعی که می تواند نبوغ هنرمندان و سازندگان این سازه را نشان دهد که چطور عقاید مذهبی خود را روی دیوارهای این معبد حکاکی کرده اند.

گذشته از ظاهر بی نظیر این معبد، نکته جالب دیگری نیز در رابطه با آن وجود دارد؛ در سال ۱۹۸۱ میلادی شروع به ساخت پناهگاه حقیقت کردند؛ اما هنوز هم ساخت و ساز آن ادامه دارد و تخمین زده می شود که در سال ۲۰۲۵ میلادی به پایان برسد. سبک و سیاق معماری این بنا کاملا تایلندی ست و سازندگان زبردست آن همه مجسمه های چوبی را با دست و با ظرافتی غیر قابل باور ساخته اند. اگر با دقت بیشتری به نمای پناهگاه حقیقت بنگرید، چهره هایی از اسطوره های مذهب هندو و بودایی را خواهید یافت که در کامبوج، چین، هند و تایلند طرفداران زیادی دارند.

در وبسایت رسمی پناهگاه حقیقت در رابطه با هدف از ساخت آن، چنین آمده است:

هدف از ساخت دکوراسیون چوبی و مجسمه های دست ساز در این بنا، نشان دادن هنر و فرهنگ تایلند و دانش باستان و فلسفه شرقی است. مقصود این بوده که بازدیدکننده ها درکی از زندگی در دوران باستان، مسوولیت های انسان روی زمین، تفکر و عقیده های اصلی بشر، چرخه زندگی، رابطه زندگی با جهان و هدف اصلی زندگی به دست آورند.

به طور کلی می توان گفت که پناهگاه حقیقت، آینه ای از آداب و سنت های مردمان تایلند و پیروان بودا و هندو است. با بازدید از این جاذبه می توانید علاوه بر لذت بردن از فضای ویژه معبد، بیشتر با عقاید ساکنان این سرزمین و پیشینه تاریخی آن ها آشنا شوید.

فلسفه ساخت پناهگاه حقیقت
پیش از این که بیشتر به ویژگی های ظاهری و معماری این نیایشگاه باشکوه بپردازیم، بد نیست که کمی از فلسفه ساخت این بنا بدانیم.

بعد از دوران جنگ سرد تا امروز، جهان تحت تاثیر فرهنگ غربی قرار گرفته، بیشتر به ماتریالیسم (۱) و تکنولوژی بها داده و بر پیشرفت فناوری تکیه کرده است. همین طرز تفکر باعث شده تا بسیاری از منابع طبیعی تخریب شوند و کم کم از پیشینه و ارزش های کهن خود دور شویم. متاسفانه این روزها مسایل اخلاقی و رضایت معنوی برای بسیاری از آدم ها اهمیتی ندارد. دلیل خیلی از جنگ ها و غارت های اقتصادی هم همین استفاده ابزاری از طبیعت است. این روش تفکر آن قدر قوی شده که افراد زیادی تصور می کنند جهان دیگری وجود ندارد و باید تا آن جا که می توانند در این دنیا خوش گذرانی کنند. به عبارت دیگر تنها مساله مهم برای مردمان دنیا، خوشبختی آن ها در این زندگی دنیایی ست.

در پناهگاه حقیقت تلاش شده که انسان را وادار کنند تا در مورد روش های زندگی اش، تجدید نظری داشته باشد و به اموری فکر کند که ادیان مختلف و فیلسوفان بزرگ آن ها را بیان کرده اند. در این بنا می توانید تلفیقی از هنر، دین و فلسفه را مشاهده کنید و برای چند لحظه ای هم که شده جهان را به صورت دیگری بنگرید.

معماری پناهگاه حقیقت پاتایا / نمادگرایی در ساخت و ساز

بودایی ها و هندوها عقیده دارند که برای وجود هر چیزی روی زمین به ۷ سازنده نیاز است؛ این سازنده ها عبارت اند از: بهشت، زمین، پدر، مادر، ماه، خورشید و ستاره ها به همین خاطر بسیاری از مجسمه ها و حکاکی هایی که در پناهگاه حقیقت به چشم می خورند، تصویری از این ۷ عنصر را به نمایش می گذارند. به جز این موارد، عناصر و اشکال دیگری نیز در این بنا به چشم می خورند که مهم ترین آن ها را معرفی می کنیم:

جهان آرمانی: دِوا (Deva) اصطلاحی در آیین هندوئیسم است که موضوع تعدادی از مجسمه های پناهگاه حقیقت درباره آن هستند. دوا نام یکی از الهه های دین هندوئیسم است که البته دِوا برای مذکر این خدا و دوی (Devi) برای جنس مونث آن به کار می رود. آن ها بخش بزرگی از داستان های اسطوره ای هندی ها را به خود اختصاص می دهند و روایات گوناگونی در رابطه با آن ها وجود دارد. این خدایان در آسمان ها و در جهانی آرمانی زندگی می کنند.

زندگی انسان: برخی از تندیس ها نیز روایت کننده زندگی انسان و فراز و نشیب های رشد و تکامل بشر هستند. مجسمه هایی که از نوزادها، کودکان و افراد سالخورده مشاهده می کنید در همین راستا ساخته شده اند.

ستاره ها: ستاره ها و اجرام آسمانی و کبوترها در این بنا نماد صلح و دوستی هستند که عنصر مهمی در اغلب دین ها به شمار می آیند.

میتریا: میتریا یکی از مقدس ترین انسان ها در آیین بوداست که آن را با نام بودای پنجم نیز می شناسند. مجسمه ای از میتریا بر فراز بنای پناهگاه حقیقت وجود دارد که نقش بوداسف را بازی می کند. بوداسف در اندیشه های بودایی به افرادی اتلاق می شود که به موجوات دیگر کمک می کنند که به مرحله بیداری (در آیین بودایی، بوداگی) برسند.

چهار حقیقت در آیین بودا چهار عنصر یا حقیقت مهم وجود دارد. اعتقاد بر این است که همه انسان ها به گونه ای بیمار هستند و برای شفا یافتن نیاز به این چهار حقیقت مهم دارند و تا زمانی که آن ها را درک نکنند بهبود پیدا نخواهند کرد. این چهار حقیقت به شرح زیر هستند:

۱-قبول رنج و سختی: رنج حقیقتی غیر قابل انکار است و هیچ موجودی نمی تواند از آن فرار کند. رنج چه جسمانی باشد و چه روانی باید آن را قبول کرد.

۲- دلبستگی ها: دلبستگی های زندگی باعث ایجاد رنج و سختی می شوند و به عبارتی دیگر، دلبستگی ها هستند که بیماری ها را ایجاد می کنند.

۳- تجویز دارو: برای بهبود باید دارو مصرف کرد که داروها همان درک حقیقت وجودی انسان و زمین هستند که باعث مهرورزی و پیوند میان بشر می شوند.

۴- حقیقت چهارم از چهار مورد تشکیل می شود: رنج، خاستگاه رنج، توقف رنج و راه توقف رنج. هر یک از این مرحله ها ویژگی های خاص خودشان را دارند.

در رابطه با این چهار حقیقت مهم، اشکال و مجسمه های متعددی در معبد پناهگاه حقیقت ساخته اند:

جنگ: بر اساس تفکرات بودایی، لازمه رسیدن به جهانی آرمانی و پر از صلح، درگیر شدن در جنگ های مختلف و تلاش برای یافتن هدف است. به همین دلیل برخی از مجسمه ها نیز راوی جنگ های گوناگون هستند. البته منظور از نبرد در اینجا جنگ با شهوت ها و خواسته های نفسانی است. مجسمه های مهاباراتا (۱) و رامایانا (۲) نیز در همین راستا هستند.

ماه و خورشید: حکاکی های زیادی در این معبد وجود دارند که نشان دهنده ماه و خورشید هستند. این دو عنصر نقش مهمی در عقاید هندوها و بودایی ها دارند. ماه و خورشید سمبل افتخارات در زمینه اجتماعی هستند. بد نیست بدانید دیگر اجرام آسمانی نیز در این آیین ها اهمیت دارند برای مثال مریخ نشان دهنده شجاعت، مشتری نشان دهنده طبیعت، ونوس ثروت و زحل نماد نارضایتی و رنج است. اگر معنای این نمادها را بدانید می توانید ماجراهایی که در ورای اشکال موجود در پناهگاه حقیقت پنهان شده اند را متوجه شوید.

بودا: بودا در آیین بودایی تنها به یک فرد خاص گفته نمی شود، با آن که بنیان گذار این دین بودا نام داشت اما در طول تاریخ افراد دیگری که ویژگی های خاصی داشتند نیز لقب بودا را از آن خود کرده اند. در جای جای پناهگاه حقیقت تندیس هایی از بوداها را می توان مشاهده کرد.

به طور کلی می توان گفت که معماری و چگونگی ساخت معبد پناهگاه حقیقت با سنت ها و عقیده های کهن پیروان بودا و هندوها عجین شده است و نمی توان آن ها را از هم جدا کرد. سازنده های این بنا تلاش کرده اند تا از ظاهر و نمای خارجی عبادتگاه شان به عنوان تابلویی برای نشان دادن تفکرات خود استفاده کنند تا بیننده ها کمی به فکر فرو بروند. البته پیروان دین های دیگر باید کمی در علامت ها و صورتک هایی که می بینند کندوکاو کنند تا مفهوم و معنای اصلی آن ها را متوجه شوند.

از نکته های جالبی که درباره معبد حقیقت وجود دارد، این است که منطقه، اغلب اوقات سال، آب و هوایی گرم و مرطوب دارد و همین موضوع باعث پوسیدن چوب ها می شود. سازنده های هوشمند این معبد برای جلوگیری از پوسیدگی بیشترِ قسمت های چوبی، روی چوب ها ماده چسبنده ای شبیه به عسل می زنند.

ممنون که وقتتون رو گذاشتید.

در صورت رضایت ما از طریق لینک های زیر به دوستان خود معرفی کنید
لطفا کمی صبر کنید ...

تورهای لحظه آخری و مطالب مرتبط

نظرات

دیدگاه خود را به ما بگویید.

نام:
ایمیل:
وب سایت:
پیام:

راهنمای سفر

تور ترکیه

اشتراک گذاری